Agah Özgüç toprağa verildi | Kültür-Sanat Haberleri

Agah Özgüç toprağa verildi

Agah Özgüç, Şakirin Camii’nde ikindi vaktini müteakip kılınan cenaze namazından sonrasında Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze törenine Özgüç’ün ailesinin yanı sıra kültür sanat dünyasından oldukça sayıda isim katıldı.

Agah Özgüç’ün kızı Cansel Özgüç, yapmış olduğu açıklamada, babasını kaybetmenin üzüntüsünü derinden hissettiğini belirterek, yaşlılığına karşın vefatının ani bulunduğunu söylemiş oldu.

Cansel Özgüç, babasının Türk sinemasına ilişkin oldukça mühim bir arşive haiz olduğuna işaret ederek, “Son dört senedir oldukça yakındık birbirimize. Her gün görüşüyorduk. Türk sineması oldukça mühim bir kıymetini yitirdi. Zira hepimiz bir belge lazım olduğunda ona soruyordu. O da sevmiş olarak destek oluyordu. Tanrı rahmet eylesin, mekânı aden olsun” dedi.

Yeşilçam oyuncularından Yavuz Karakaş da Agah Özgüç’ün kendisine beyaz perdede oldukça yardım ettiğini dile getirerek, “Daima tatlı dili ve güler yüzüyle karşılardı bizi. Ses dergisinde benimle yapmış olduğu röportajları yayınladı. Fazlaca güzel bir arkadaşımızdı. Nur içinde yatsın, mekanı aden olsun” ifadelerini kullandı.

 

Yavuz Karakaş, Özgüç’ün Türk sinemasının ve Yeşilçam’ın zamanı yazdığını ve oldukça büyük bir arşiv topladığını aktararak, kendisi benzer biçimde Yeşilçam’a emek vermiş oyuncuların varlığını Agah Özgüç’e borçlu bulunduğunu söylemiş oldu.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.