‘Aydınlıkevler’, 26 Mart’ta izleyici karşısında!

‘Aydınlıkevler’, 26 Mart’ta izleyici karşısında!

Demet Akbağ’ın 15 yıl aradan sonrasında tiyatro sahnesine döneceği ‘Aydınlıkevler’ adlı oyun, Yılmaz Erdoğan’ın da 20 yıl sonrasında yazdığı ilk tiyatro metni olma hususi durumunu taşıyor.

‘Aydınlıkevler’in yönetmenliğini ise tiyatro topluluğunun internasyonal arenada da tanınmış isimlerinden kabul edilen; Londra Middlesex Üniversitesi’nde ve İngiliz Ulusal Tiyatrosu’nda yönetmenlik akademisinde eğitim gördükten sonrasında Birleşik Krallık’ta uzun seneler oyunlar sahneye koyup ödüller almış Serdar Biliş üstüne alıyor.

Usta tiyatrocu dünyada kazanılmış olduğu ödüllerin yanı sıra Türkiye’de de Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Senenin Tiyatro Oyunu ve Tiyatro Eleştirmenler Birliği senenin oyunu ödüllerinin sahibi.

Oyunun proje yapımcılığını ‘Güzel Şeyler Bizim Tarafta’, ‘Kürk Mantolu Madonna’, ‘Dünyada Karşılaşmış Şeklinde’ ve ‘Alice Müzikali’ benzer biçimde 30’a yakın oyun ile yeni nesil tiyatronun çarpıcı, kapalı gişe ve bolca ödüllü oyunlarına imza atmış Nisan Ceren Özerten üstüne alıyor.

Oyunun ışık ve sahne tasarımı ise alışılmış tiyatro estetiğinin ötesinde tasarımlara imza atan Cem Yılmazer’e ilişik. Oyun Tuluğ Tırpan’ın orijinal besteleri ve canlı müzik ile destekleniyor. ‘Aydınlıkevler’, müzikleri ve müzik performansı ile oldukça konuşulacak bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor.

‘Aydınlıkevler’in kadrosunda Demet Akbağ’ın yanı sıra Salih Bademci, Burak Dakak ve Sinem Ünsal içeriyor. Sevda Baş, Nebi Tolga Yılmaz, Barkın Sarp, Ömer Güneş, Caner Alkaya, Kiraz Tosun ise oyunda sahne alacak öteki isimler…

İzleyiciyi 70’li yılların atmosferi ile soğuk Ankara gecelerine taşıyacak oyun, bir taraftan da dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir mahallede, herhangi bir babaanne ile torunun hayatından, zamansız fakat ‘her zamana ilişik’ bir öykü anlatacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.