‘Aydınlıkevler’, Salih Bademci’yi çocukluk günlerine götürüyor

Büyük imgesel gerçekleşti

1990’lı yıllarda İzmir turnelerinde birkaç hafta süresince oyunlarını sergileyen BKM ekibi, şehre de büyük bir hareket ve eğlence götürüyordu. O yıllarda Salih Bademci de BKM’nin oyunlarını onlarca kere izleyen tiyatroseverlerden biriydi.

“DEMET AKBAĞ İLE OYNAMAK HAYALİMDİ”
Salih Bademci’nin konservatuvar için İstanbul’a geldiği dönemden beri en büyük hayallerinden biri Demet Akbağ ile aynı sahneyi paylaşmaktı. Bademci, Akbağ ile aynı sahnede olmayı ‘hayallerimin bile ötesinde’ sözleriyle yorumladı.

İzleyiciyi 1970’li yılların atmosferi ile soğuk Ankara gecelerine taşıyacak olan ‘Aydınlıkevler’, bir taraftan da dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir mahallede, herhangi bir babaanne ile torunun hayatından, zamansız fakat ‘her zamana ilişkin’ bir hikâye anlatacak.

Salih Bademci bu zamansız oyunda hem bir ressam, hem kara sevdalı bir âşık. Aşkı kimi zaman ressamlığına yardım ediyor, kimi zaman de ressamlığı ile aşkına ulaşmak için fedakarlık yapması gerekiyor.
Serdar Biliş’in yöneteceği oyunun kadrosunda Demet Akbağ, Salih Bademci, Burak Dakak ve Sinem Ünsal içeriyor.

OYUNUN KONUSU:
‘Zühre’, Ankara’da torunu ‘Ayhan’ın lisede okuması için dönemin ve aile bütçesinin yoklukları ile savaşım etmektedir. Mahallenin ressamı Süreyya ise, mahallenin güzeli ‘Sülün’e kara sevdalıdır. ABD’nin ambargosu altındaki ülkenin, bu minik mahallesindeki inşaat alanı bigün bir duvarla örülür. Arkasından, mahallede camlardan içeri birer kurşun benzer biçimde minik toplar girmeye adım atar… Ve vakalar, ‘Zühre’nin ABD’ye harp açmasına kadar uzanır…
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.