İzmir’in kültürel mirasını koruma vizyonu ile çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Şehir Gözlemcisi ve Yazar Orhan Beşikçi ile Basmane semtini gezdi. Başkan Tunç Soyer, İzmir’deki bu çok önemli hazineye her seferindeki  benzer biçimde gene fanatik olduklarını dile getirerek, İzmir’in hazinesini kurtarmaya devam edeceklerini söylemiş oldu.

İzmir’in kültürel mirasını korumak ve kentin zamanı değerlerini tekrardan görünür kılmak için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Basmane semtinde araştırmalarda bulunmuş oldu. Başkan Tunç Soyer, Şehir Gözlemcisi ve Yazar Orhan Beşikçi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Ertuğrul Tugay ve rehberler eşliğinde 2 saat süresince Basmane’yi gezdi, bölgede yaşayanlarla da söyleşi ederek onların sorunlarını dinledi.

Güne Kervan Köprüsü’nden süregelen Soyer Gaziler Çeşmesi, Selvilitepe Su Pompa İstasyonu, Roma Kemeri, Caferi Tayyar Sadık Uncu Hazretleri Türbesi, Merdivenli Medrese, İplikçi İsmail Dede Haziresi, Zamanı Basmane Hamamı, Oteller Sokağı, Uşakizade Konağı, Anafartalar Caddesi Eski Lale Sineması, Alyans Mektebi ve ulusal mimarlık süreci yapılarını inceledi.

“Meydana getirecek oldukca şey var”

Basmane turunun arkasından Başkan Soyer şu değerlendirmede bulunmuş oldu: “İzmir’in hafızası Orhan Beşikçi hakikaten bu topraklarda oldukca ciddi data biriktirmiş bir hocamız. Bizlere rehberlik yapmış olup tüm bu bölgeyi tek tek çeşmeleriyle, yapılarıyla dolaştırdı. Her seferinde olduğu benzer biçimde gene İzmir’in bu kadar çok önemli bir hazineye haiz olmasına fanatik olduk. Oldukça mutlu olduk, bir taraftan da içimiz içimizi yiyiyor. Meydana getirecek oldukca şey var, bu tarz şeyleri gün ışığına çıkarmak, insanlıkla buluşturmak istiyoruz. Orhan Beşikçi’nin rehberliğinde çalışmaya devam edeceğiz. Ne kurtarabilirsek, kurtarmaya devam edeceğiz.”