Dijital platformların beyaz perde salonlarına tesiri ne oldu?

Dijital platformların yüksek ölçekte yükselişe geçmesi, yapımlarının Oscar kazanması, akıllara beyaz perdede yeni bir devrimin yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu getirdi.
Doğasında ‘kazan / kazan’ olmadığı için her devrimde birileri kazanırken organik olarak birileri kaybeder.
Dijital platformların beyaz perdede yeni bir devrime imza attığı, bunun sonucunda da beyaz perde salonlarının kaybeden tarafta olacağını öngörenler bir fazlaca fazlaydı.

Beyaz perde salonu işletmecileri için karanlık günlerin başladığı, sektörün bir öteki yapı taşlarından olan yapımcılar için yol ayrımına gelindiği düşünülüyordu.
Yeni bir yeniliği tercih edip dijital platformlar için mi yoksa geleneksel olan beyaz perde salonları için mi film üreteceklerdi?

Beyaz perde salonlarıyla dijital platformlar arasındaki rekabet, her geçen gün daha da artıyor.
Bazı yapımcılar, beyaz perdenin geleceğinin dijital platformlarda bulunduğunu, bu fikrin karşı tarafında duranlar ise beyaz perde salonlarının güncelliğini devamlı koruyacağını düşünüyor.

Disney’in dijital platformu Disney Plus’ın haziranda Türkiye’de erişime açılmasıyla dijital platformlar arasındaki rekabet iyiden iyiye kızışacak.
Bu rekabet, elbet beyaz perde salonlarının dijital platformlarla olan rekabetine de yansıyacak.

Zira Disney Plus, beyaz perde salonlarında 3 – 5 milyon içinde seyirci oranlarına haiz olabileceği öngörülen yapımlara 3 – 5 milyon dolar içinde ödeme yapmış oldu / yapıyor.
Disney Plus için 3 – 5 milyon dolar oldukca büyük bir para değil. Türkiye’de bir yapımcı için ise büyük para. Güncel kurlarla 45 – 75 milyon lira.

Diyelim ki 3 milyon dolar ödenen bir yapımın maliyeti en fazla 20 milyon lira. Bunun sonucunda yapımcıya 25 milyon lira kalıyor.
PR, duyuru ve reklam harcamaları da olmayacağı için kalan 25 milyon lira oldukça cezbedici bir sayı. Meydana getirilen ödeme 5 milyon dolarsa yapımcıya kalan para 45 milyon lira olur ki bu sayı daha da cezbedici bir hal alıyor.
Bunun sonucunda da yüksek seyirci sayısına haiz olabilecek yapımların yapımcıları için dijital platformlar bir fazlaca avantajlı.

Yapımcıların dijital platformlara yönelmesinde elbet pandemi periyodunun büyük tesiri oldu.
Pandemi sonrasında izleyicilerin beyaz perde salonlarına yönelimi mevzusundaki belirsizlik birçok yapımcıyı dijital platformlarla ortaklaşa iş hayata geçirmeye itti.
Zira pandemi sebebiyle beyaz perde salonlarının kapanmasıyla beraber yapımcılar, yapımlarını ya iptal etti ya da çekimlerini erteledi. Bunun sonucunda beyaz perde sektörü yapımcıdan set çalışanına kadar nakit sıkıntısı yaşayınca dijital platformlara eğilim arttı.

Beyaz perde salonlarında seyirci sayısının ne seviyede olacağı aşağı yukarı tahmin edilse de net bir sayı hiçbir süre verilemiyor. Buna bağlı olarak bir filmin ne kadar kazanç elde edeceği hiçbir süre kestirilemiyor. Merhum yapımcı Kadri Yurdatap’ın da söylediği benzer biçimde “Yapımcı söylediğin şahıs, hem bir hayal taciri hem de iflah olmaz bir kumarbazdır.”

Bir yapımcı, deneyimine ve zekâsına bağlı olarak ne kadar isabetli bir öngörüde bulunursa bulunsun filminin gişesinin nasıl sonuçlanacağını asla net olarak kestiremiyor. İşte bu durum yapımcıları, dijital platformlara daha da yakınlaştırıyor. Zira hava şartları, ülke ve dünyadaki gündem, organik afet benzer biçimde izleyicilerin beyaz perde salonlarına yönelmesini engelleyecek şartlar dijital platformlar için geçerli değil.

Tüm bu avantajlara karşın yapımcıların dijital platformlara film üretme mevzusunda zihinleri ödenen ücretin hep aynı seviyede kalıp kalmayacağı sorusuyla kurcalanıyor. Normal olarak dijital platformların ödediği 3 – 5 milyon lira arasındaki ücretler sürekli olmayacak. Yapımın dijital platformlarda göreceği ilgi – ilgisizlik, sonraki yapımlar için ödenen ücretin belirleyicisi olacak.

Yapımcı – dijital platform arasındaki ilişkide ‘sanat’ unsuru da bilhassa belirleyici unsurlar içinde içeriyor. Zira beyaz perde salonları için üretilen filmlerin, dijital platformlara üretilen filmlere nazaran daha ‘sanatla alakalı’ bulunduğunu düşünenlerin sayısı {hiç de} azca değil. Bunun bir örneği 1980’lerde video için üretilen filmlerle beyaz perde salonu için üretilen filmler arasındaki ‘sanatla alakalı’ algıda görülmüştü.

Potansiyel yüksek seyirci sayısına haiz filmlerin yapımcıları, yönetmeni, senaristi ve oyuncuları için işin bir de haz alma tarafı var. Gişelerin önündeki kuyruklar, cuma ve pazartesi günleri açıklanan gişe sayıları organik olarak üretilen filmden alınan hazzı artırarak sonraki emekler için ateşleyici güç oluyor. Dijital platformlar, seyirci sayılarını kamuoyuyla paylaşmadığı için bir filmin kaç kişinin ilgisine mazhar bulunduğunun bilinmemesi üretilen işten fazladan alınacak hazza engel oluyor.

Bazı yapımcılar, yüksek ücretlere karşın dijital platformlardan uzak duruyor. Onlara nazaran dijital platformlarda beyaz perde yapımlarının geleceği yok.
Evimizdeki TV’nin ekranı ne kadar büyük, ses ve görüntü kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun beyaz perde perdesiyle rekabet etmesi söz mevzusu bile olması imkansız. Ek olarak izleyicilerin sosyalleşme arzusu beyaz perde salonlarının geleceğini belirleyen en mühim unsurlardan biri.

Pandeminin tesirini de kaybetmesiyle beraber beyaz perde salonlarına olan ilgi tekrardan baş gösterdi. Meşhur ABD’li yönetmen Spike Lee, dijital platformların beyaz perde salonlarını yerle yeksan edeceği görüşüne katılmadığını belirterek yaygınlaştığı dönemlerde TV’nin ve videoların beyaz perde salonlarını bitireceğinin düşünüldüğü fakat günün sonunda tahminlerin yanlış çıktığını deklare etti.

Spike Lee

Spike Lee

Video demişken, Türkiye için ayrı bir ayraç açmak gerek.
TV’nin yaygınlaşmasının yanı sıra ilkin terör vakaları sonrasında da 12 Eylül 1980’deki askeri darbenin etkileriyle beyaz perde salonlarında film seyretme eğilimi bir fazlaca fikir beyaz perde sektörü, video filmleriyle ayakta durmayı başardı. 1990’lı yılların ortalarından itibaren beyaz perde salonlarının konforlu hale gelmesiyle de beraber seyirciler, filmleri tekrardan beyaz perde salonlarında seyretme eğilimi göstermeye başladı. Video periyodu kapanırken sektöre yeni giren yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncuların da çabalarıyla “Evde film izlenir. Beyaz perde salonlarında ise o film yaşanır’ düşüncesi tekrardan yeşerdi. Yılmaz Erdoğan’ın devrim niteliğindeki ‘Vizontele’ de yeşeren düşüncelerin filizlenmesinde büyük rol oynadı.

Peki, dijital platformların beyaz perde salonlarına tesirinin ne işe yaradığını ölçebiliyor muyuz?
Dijital platformlar, toplumsal dünyadaki kısıtlamaların da büyük orandaki etkisiyle pandemi döneminde yüksek ölçeklerde yükselişe geçti. Büyük bölümünde beyaz perde salonlarının kapalı olmasından dolayı 2020 – 2021 beyaz perde sezonunun gişe verileriyle dijital platformların tesirini ölçmek mümkün değil. Belli bir kıyaslamayı 2021 – 2022 beyaz perde sezonuyla yapmak mümkün.
2021 – 2022’nin gişe sayıları, dijital platformlardan uzak duran yapımcılar için “Bakınız öngörümüz ne kadar isabetli” diyebileceği seviyeye ulaştı.

2021 – 2022 beyaz perde sezonunda en oldukca izlenen 5 filmin toplam seyirci sayısı, pandemi periyodu öncesindeki 2019 – 2020 beyaz perde sezonunun en oldukca izlenen 5 yapımının toplam seyirci sayısından 1.846.872 şahıs daha çok.

2021 – 2022 arasındaki gişe sayılarından anlaşılan o ki 10.46 liralık bilet farkına ve dijital platformların etkisine karşın, pandemi öncesine oranla seyirciler beyaz perde salonlarında film izlemeye daha çok yöneldi. (Artış % 17)
2021 – 2022’nin ilk 5 filminin gösteriminin devam etmiş olduğu göz önünde de bulundurulacak olunursa aradaki farkın % 17’den % 20’ye çıkması öngörülüyor.

2019 – 2020 (Bilet averajı 17.12 TL)

ELTİLERİN SAVAŞI
İzleyici Sayısı… 3.630.822
Kazanç… 63.432.055 TL

RAFADAN TAYFA GÖBEKLİTEPE
İzleyici Sayısı… 3.444.814
Kazanç… 55.735.111 TL

BABA PARASI
İzleyici Sayısı… 1.872.347
Kazanç… 31.736.151 TL

BAYİ TOPLANTISI
İzleyici Sayısı… 1.047.163
Kazanç… 18.713.968 TL

SIFIR BİR
İzleyici Sayısı… 868.734
Kazanç… 15.465.217 TL
TOPLAM İZLEYİCİ SAYISI… 10.863.880 Şahıs

Eltilerin Savaşı

Eltilerin Savaşı

2021 – 2022 (Bilet averajı 27.58 TL)

BERGEN
İzleyici Sayısı… 5.364.120
Kazanç… 157.354.163 TL

KESİŞME: İYİ Kİ VARSIN EREN
İzleyici Sayısı… 2.311.281
Kazanç… 53.075.369 TL

ASLAN HÜRKUŞ KAYIP ELMAS
İzleyici Sayısı… 1.147.836
Kazanç… 27.164.231 TL

THE BATMAN
İzleyici Sayısı… 1.076.091
Kazanç… 36.413.272 TL

ÖRÜMCEK ADAM EVE DÖNÜŞ
İzleyici Sayısı… 2.811.424
Kazanç… 73.179.729 TL
TOPLAM İZLEYİCİ SAYISI… 12.710.752 Şahıs

Bergen

Bergen

Dijital platformlarda Türk filmlerinin seyirci oranlarına bakacak olursak en oldukca aboneye haiz Netflix’ten örnek verebiliriz.
Türk filmlerinin tekrardan yükselişe geçmiş olduğu 3 Ocak 2022 – 17 Nisan 2022 içinde Netflix’in Türkiye haftalık verilerinde bir tek 5 film, ilk 10 listesine girmeyi başardı.

Netice olarak görünen o ki, dijital platformlar, birkaç yıl ilkin öngörüldüğü benzer biçimde beyaz perde salonlarını yerle yeksan etmeyecek. Dijital platform – beyaz perde salonu arasındaki ilişki, TV – beyaz perde salonu arasındaki ilişkiden değişik olmayacak. Dijital platformların katkısıyla daha da gelişecek olan sinema dünyasının kazanımları, organik olarak filmlerin beyaz perde salonlarında izlenme eğilimine yansıyacak. Dijital platformlar, videolar benzer biçimde yok olup gitmeyip TV benzer biçimde hayatımızın bir parçası olarak varlıklarını sürdürecek. Dijital platformlar ile beyaz perde salonları arasındaki ilişkide ‘kazan / kazan’ modeli yer edinecek.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.