Genç seyyahlar İstanbul’u anlatacak | Kültür-Sanat Haberleri

Genç seyyahlar İstanbul’u anlatacak

FSMVÜ Üsküdar Yerleşkesi Konuşma Salonu’nda gerçekleşen görüşmede konuşan üniversitenin rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı, seyahatin oldukça yönlü bir kavram bulunduğunu söylemiş oldu.

Gezi kültürü ve edebiyatının varlığına dikkati çeken Andı, “Gezi, pek oldukça insani etkinlik alanında ilmekler atan bir odak nokta. Bir tarafında da İstanbul var. İstanbul, nice seyyahların, seyahatlerin ilgi odağı, mekanı olmuş. İstanbul’u bir masal ülkesi şeklinde gezmişler ve bizlere anlatmışlar eserlerinde.” dedi.

Bu topraklardan çıkan en mühim seyyahlardan Evliya Çelebi’nin de bilinirliğinin bugün bir münakaşa mevzusu olduğuna dikkati çeken Andı, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Her insani etkinlik alanı şeklinde, gezi de bir bakış açısını, hatta arkasında bir ideolojiyi barındıran bir etkinliktir. Ne için, ne adına yaptığınız seyahatin bizzat kendisinden oldukça daha önemlidir. Bizim ders kitaplarımız Evliya Çelebi’yi bilmez ya da yakın zamana kadar bildirmez diyebiliriz. Bilse ve bildirse de Evliya Çelebi, alelade şeyler, garip masallar özetleyen, okunup inanılmayacak şeyler söyleyen, mübalağacı Osmanlı gezgini olarak anlatılmıştır. Bu yüzden bakış açımız sıhhatli değildir.”

“EVLİYA ÇELEBİ’NİN 17. YÜZYIL İSTANBUL’UNU PROJEDE TEMEL ALDIK”

Projenin koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi İlhami Danış da Evliya Çelebi’nin İstanbul’u en iyi yaşayan ve özetleyen seyyahların başlangıcında geldiğini söylemiş oldu.

Danış, “İstanbul’un Seyyahı Gezgin’ın İstanbul’u” projesini, Evliya Çelebi’nin İstanbul’u üstüne kurguladıklarının altını çizerek, projeye başlamadan ilkin İstanbul Kalkınma Ajansı ile İstanbullularla ilgili araştırmalar yaptıklarını beyan etti.

Projenin içeriğinden bahseden Danış, şunları kaydetti:

“Evliya Çelebi, 17. yüzyılda İstanbul’da hayata merhaba dedi ve büyüdü. Seyahatname’nin birinci cildini tamamen İstanbul’a ayırdı. Bu anlamda Evliya Çelebi’yi referans alarak, 17. yüzyıl İstanbul’unu da projede temel aldık. Her ne kadar Çelebi’nin İstanbul’una dair bir minyatür yoksa da İstanbul’un geçmişine dair birçok minyatür ve gravür var. Ikimiz de bunu 21. yüzyıla adapte ettik. 21. yüzyılda genç seyyahlar İstanbul’u gezecek, 17. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar İstanbul’un dönüşümünü görecekler. 17. yüzyılın İstanbul’una daha değişik bir perspektifle bakacaklar ve kendi seyahatnamelerini oluşturacaklar. Ondan sonra o dönemdeki minyatür ve gravürü, 21. yüzyılda yaratıcı sanayi bağlamında animasyon ve kısa film şekilde kurgulayacağız. Dolayısıyla proje kapsamında 96 öğrenciyle birlikte İstanbul’u deneyimleyeceğiz ve projenin çıktısını hem seyahatname metni hem de kısa film, animasyon film şeklinde ürüne dönüştüreceğiz.”

Dr. Öğr. Üyesi İlhami Danış, eylülde proje kapsamında yaratıcı yazarlık atölyesine başlayacaklarına işaret ederek, kısa film, animasyon atölyelerinin yanı sıra bölge olarak Fatih, Üsküdar, Eyüp’te Evliya Çelebi’nin anlatısından yola çıkarak bir seyahat rotası çizeceklerini söyledi.

Imalathane çalışmalarının ve seyahat programlarının eylülden, 2023’ünocak ayına kadar devam edeceğini kaydeden Danış, 2023 Şubat’ta projenin kapanışının yapılacağını sözlerine ekledi.

Programa konuk olan Üsküdar İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Sinan Aydın da bu biçim projelerin oldukça anlamlı bulunduğunu belirterek, projeye destek veren her insana teşekkür etti.

PROJE HAKKINDA DETAYLAR

“İstanbul’un Seyyahı Seyyahın İstanbul’u” projesi, İstanbul’da yaşayan çocuk ve gençlerin kentle iletişimlerini ve deneyimlerini kuvvetlendirerek, yaratıcılıklarını ve sanatla alakalı kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Hem de Üsküdar Belediyesi ve Üsküdar İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ortaklığındaki proje, İstanbul’un örneksiz kimliği ile tarihini, mimarisini, toplumsal ve ekonomik yaşamını, sanatı ve kültürü ile birleştirerek evlatların şehre karşı farkındalığını arttırmayı hedefliyor.

Üsküdar’da okuyan ortaokul ve lise çağındaki çocuk ve gençlerin katılımcı olacağı projede, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi lisans öğrencileri katılımcılara koçluk meydana getirecek.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.