İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in dirençli şehirler yaratma vizyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. 30 Ekim depreminin arkasından yurttaşların afetlere karşı güvenilir konutlarda yaşamasını sağlamak için Bayraklı’da 130 inşaat mühendisiyle devam eden saha çalışmalarının yüzde 86’sı tamamlandı. Başkan Soyer, “Bayraklı’nın arkasından Konak, Karşıyaka ve Bornova ilçelerimizde emek verme başlatacak ve bu emekleri İzmir’in geneline yayacağız” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in dirençli şehirler yaratma vizyonu çerçevesinde 30 Ekim İzmir depreminin arkasından sıhhatli ve güvenilir yaşam alanları oluşturmak için kentte mevcut yapı stokunun envanterini çıkarma sonucu alan Büyükşehir Belediyesi saha çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi (İMO) ile imzaladığı protokol çerçevesinde depremden en oldukca etkilenen Bayraklı ilçesindeki saha çalışmalarının yüzde 86’sını tamamladı. Arşiv çalışmasının yüzde 90’ı, proje çalışmasının ise yüzde 52’si bitti. Sahada 130 inşaat mühendisi vazife yapıyor. Arşiv ve koordinasyon çalışmalarıyla beraber projede toplam 165 mühendis çalışıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yapı stoku envanteri için devam eden çalışmalarla ilgili informasyon vererek, “Bayraklı’nın bütününde 33 bin 100 yapıdan 28 bin 327’sinde saha emekleri sonlandı. Bayraklı’da 33 bin 100 konutta yapılacak çalışmanın arkasından, mevcut bina yapı envanteri çıkarılarak, bu yapıların zelzele riski açısından değerlendirilmesi sağlanacak. Bu emek vermeyi Ekim ayında tamamlayacağız. Bayraklı’nın arkasından Konak, Karşıyaka ve Bornova ilçelerimizde emek verme başlatacak ve bu emekleri İzmir’in geneline yayacağız” dedi. Bayraklı’daki saha emek harcaması 27 Nisan 2021’de başlamıştı.

Binalarının dayanıklı olup olmadığını öğrenebilecekler

Başkan Soyer bu projeyle her binaya yapı güvenlik karnesi verileceğini belirterek “Böylece İzmirli yurttaşlar yaşadıkları binanın ne kadar dayanıklı bulunduğunu, ne vakit yapıldığını, inşaatı ile ilgili bilgilerini görecek. Böylece ikimiz de öncelikli olarak hangi binalara müdahale edilmesi icap ettiğini belirlemiş olacağız. Daha ilkin de ifade ettiğim benzer biçimde Türkiye’de bu kapsamda bir emek verme daha ilkin yapılmadı. Dünya Bankası’ndan 30 yıl vadeli ve oldukca düşük faizli bir krediyi İzmir’e aktarmak için de çalışmaya devam ediyoruz. 250 milyon doların üstünde bir kredinin İzmir’e aktarılması halinde binlerce hane için kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış olacağız” dedi. 

Öncelikli müdahale bölgeleri belirlenecek

Yapı stoku envanteri projesi ile yapıların mevcut durumunun tespiti yapılacak ve zelzele tesirinde yapı güvenliği belirlenecek. Çalışmada 3 aşamalı bir yöntem kullanılıyor; bu aşamalar arşivde projelerin incelenmesi, sahada meydana getirilen gözlemsel emek harcamalar ve elde edilmiş verilerin akademisyenler eliyle değerlendirildiği bilimsel çözümleme süreçlerinden oluşuyor. İlçe genelindeki durum tespiti ile yapılarda bilimsel yöntem kullanılarak yapılacak önceliklendirmeye yönelik analizler tamamlandıktan sonrasında öncelikli müdahale bölgeleri ve bu bölgelerdeki uygulama şekilleri belirlenecek. Bu emek harcamalar neticesinde lüzumlu görülmesi halinde yapı bazında daha detaylı emek harcamalar da yapılabilecek. Emek harcama tamamlandıktan sonrasında elde edilecek bilgiler kamuoyuyla paylaşılacak ve kentliler elde edilmiş verilerle yapılarının mevcut bilgilerini içeren özellikte bir karneye haiz olacaklar.