İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nda 12 oyun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, 12 oyun sahneleyecek.o oyunlar şunlar;

VEBA
Nobel Ödüllü yazar Camus’nün faşizm alegorisi olarak değindiği eserde, veba salgını esnasında yaşanmış olan kaotik durum anlatılır. Karantina döneminde verilen savaşım, belirsizlik ve korkunun egemen olduğu bir dünya canlandırılıyor.
Neil Bartlett’in uyarladığı Mehmet Ergen’in çevirip yönettiği oyunda Sevil Akı, Serdar Orçin, Murat Coşkuner, Emrah Can Yaylı, Burteçin Zoga, Tankut Yıldız, İrem Arslan, Özgür Dereli, Burak Davutoğlu, Ergun Üğlü, Cafer Alpsolay rol alıyor. Oyun, 6-9 Nisan 2022 tarihleri içinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

ANTIGONE
Devletin eğer olmazsa olmaz yasası, ferdin vicdanında karşılığını bulamazsa, iktidarın elinde tuttuğu iki ucu kızgın demir kimi yakar?
Sophokles’in binlerce yıl ilkin değindiği aynı adlı oyunundan uyarlanan Antigone’de; aynı harpte birbirini öldüren, fakat biri kahraman diğeri hain duyuru edilen iki kardeşine de, son görevini yapmakta kesin olan Antigone ile; devletin varlığıyla kendi varlığını eş tutan Kreon’un buyruklarından geri adım atmayan duruşu karşı karşıya geliyor.
İnsanlığın tüm kadim deneyimleri tarihe gömülürken gene de çözülmeyen, kaybolmayan çelişkilerimizi sahneye getiren “Antigone”, dünden bu günü tartışıyor. Sofokles’in yazdığı, Sabahattin Ali’nin çevirilmiş olduğu Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği oyunda Cengiz Tangör, Zafer Kırşan, Aslı Menaz, Gözde İpek Köse, Emsalsiz Akaçça, Destan Batmaz, Onur Şirin rol alıyor. Oyun, 6-9 Nisan 2022 tarihleri içinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

ÖLDÜN, DUYDUN MU?
İntihar eden bir insanın geride bıraktığı yaşamı, hatalarıyla yüzleşmesi ve sonrasında kendini tanıma süreci anlatılıyor. Oyunda ek olarak sabır, savaşım, belleksizlik benzer biçimde insanı şekillendiren pek oldukça kavram irdeleniyor. Yiğit Sertdemir’in yazdığı Burçak Çöllü’nün yönettiği oyunda Emrah Can Yaylı, Pelin Budak, Tankut Yıldız rol alıyor. Oyun, 6-9 Nisan 2022 tarihleri içinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

HASTALIK HASTASI
Argan hastalık hastasıdır. Evde bir hekim bulunursa hem istediğim süre tedavi olurum, hem de cebimden beş kuruş çıkmaz düşüncesiyle, kızını bir doktorla evlendirmeye karar verir. Kızı ise bir başkasına âşıktır. Argan’ın sırf parasını seven karısı ise onu hem aldatmakta, hem de elinde avucunda ne var ise almaya iş koşturmacasındadır.
Evin, her şeyden haberdar olan son aşama akıllı ve iş bilir hizmetçisinin gönlü bu duruma razı olmaz. Hakikatin ve aşkın kazanması için elinden geleni yapar.
Aşk gülücüklerinin sahtesini, gerçeğinden ayırmak zor olsa gerek.
Hastalık Hastası, Klasik Fransız Tiyatrosu’nun kurucularından Moliere’in (1622 – 1673) yazdığı son oyundur. İlk kez 1673 senesinde sahnelenen oyunda Moliere, eleştirilerini mesleğini kötüye kullanarak varlıklı hastalarını sömüren doktorlara yöneltir.
Moliere’in yazdığı Tolga Yeter’in yönettiği oyunda Sulh Çağatay Çakıroğlu, Besim Demirkıran, Davet Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Elif Verit, Ersin Sanver, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Luk Erbulak, Şirin Asutay, Şükrü Türen, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor. Oyun, 6-9 Nisan 2022 tarihleri içinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

YATAK ODASI KOMEDİSİ
Oyun, evliliklerinin değişik aşamalarında olan dört çiftin iç içe geçmiş hayatlarını sıradışı fakat gülünç bir bakışla ortaya koyuyor.
Evlilik terimi, çiftlerin garip nedenlerle sarsılan ve tekrardan kurulan ilişkileri üstünden, geleneksel, alışılagelmiş kalıpların ve kuralların dışına çıkılarak irdeleniyor.
Alan Ayckbourn’un yazdığı, Mert Arzu’in çevirilmiş olduğu, Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği oyunda Aslıhan Kandemir, Ayşen Sezerel, Buket Kubilay, Engin Gürmen, Gökçer Genç, Mert Aykul, Nurdan Kalınağa, Özgür Atkın rol alıyor. Oyun, 6-9 Nisan 2022 tarihleri içinde Ümraniye Sahnesi’nde.

MELEK
Kadın oyuncu Melek Kobra’nın günlüklerinden yola çıkılarak yazılan oyunda, kısacık bir ömre sığdırılan büyük aşk ve acılara tanıklık ederken, 1930’ların sanat yaşamının içinde bir primadonnanın uyuşturucu bağımlılığı, hastalık, parasızlık ve yalnızlığa sürüklenişini izliyoruz.
Rüstem Ertuğ Altınay’ın yazdığı Jale Karabekir’in yönettiği oyunda Yeşim Koçak rol alıyor. Oyun, 6-9 Nisan 2022 tarihleri içinde Müze Gazhane Meydan Sahne’de.

HERKES SİHİRBAZ OLACAK (3+ Yaş)
Meşhur sihirbaz Zubi’nin öğrencileri “usta”lığa geçip onun büyülü şapkasını almanın hayalini kurarlar. Zubi, büyülü şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarışma düzenler. İllüzyon gösterileriyle ilerleyen oyunda, hedefe ortaklaşa ilerlemenin önemi anlatılıyor.
Kubilay Tuncer’in yazdığı ve yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi rol alıyor. Oyun, 10 Nisan 2022 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

KARAGÖZ ÇİFTLİK BEKÇİSİ (3+ Yaş)
Karagöz uzun süredir işsizdir ve iş aramaktadır. Sonunda kendisine bir çiftlikte iş bulur. İşi hayvanların bakımını yapmaktır. Fakat ortada bir problem vardır. Karagöz, hayvanları tanımamaktadır. Özgür Atkın’ın yazdığı ve yönettiği oyunda Elif Verit, Hakan Örge, İrem Erkaya rol alıyor. Oyun, 10 Nisan 2022 tarihinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

BENİM GÜZEL PABUÇLARIM (3+)
Günün birinde sirke, bir robot palyaço gelir ve sempatik palyaço sirkten kovulur. Bu kadarıyla da kalmaz, parası olmadığı için oldukça sevilmiş olduğu pabuçları elinden alınır. Palyaçomuz pabuçlarını geri almak için iş aramaya adım atar. Girmiş olduğu işlerden çocuksu duyarlılığı sebebiyle tek tek kovulur. Pabuçlarına asla kavuşamayacağını düşünüp umutsuzluğa kapıldığında, imdadına çocuklar yetişir ve onların desteğiyle pabuçlarına ulaşır. Tekrardan çocuklarla beraber kahkaha dolu gösterisini gerçekleştirmeye devam eder. Dersu Yavuz Altun’un yazdığı ve yönettiği oyunda Ayşe Günyüz, Davet Büyüksayar, Oğuzhan Oğuz, Gülsüm Alkan, Samet Silme, Sefa Turan rol alıyor. Oyun, 10 Nisan 2022 tarihinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

RÜYA (5+Yaş)
Hayvanların kafese kapatılması, gösterilerde kullanılması, organik yaşam alanlarından uzaklaştırılmaları sebebiyle oldukça üzülen bir çocuğun onları iyi mi kurtardığı anlatılır. Özge Midilli-Ertan Kılıç’ın yazdığı Özge Midilli’nin yönettiği oyunda Nilay Yazıcıoğlu, Tarık Köksal, Nilay Bağ, Ceren Kaçar, Ceysu Aygen, Çağlar Polat, Emre Davet Akbaba, Mehtap Gündoğdu Akbulut rol alıyor. Oyun, 10 Nisan 2022 tarihinde Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde.

BEKÇİ İLE POSTACI (3+ Yaş)
Postacı Piero ile Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde bir bekçi ile bir postacı ev arkadaşlarıdır. Biri gece diğeri gündüz çalıştığından asla görüşemezler. Soğuk bir kış günü ikisi de hastalanınca, evi aynı anda paylaşmaları gerekir. Lodovica Cima, Gabriele Clima’nın yazdığı Ceylan Özçapkın’ın çevirilmiş olduğu, Derya Yıldırım’ın oyunlaştırıp yönettiği oyunda Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Melisa Demirhan, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor. Oyun, 10 Nisan 2022 tarihinde Müze Gazhane Büyük Sahne’de, 10 Nisan 2022 tarihinde Ümraniye Sahnesi’nde.

ELMA KURDU KIRTIK (4 – 7 Yaş)
Elma Kurdu Kırtık 7 yaş altı küçüklere yönelik, kuklaların kullanıldığı, canlı müzik eşliğinde oynanan keyifli bir çocuk oyunudur. Haylaz bir elma kurdunun muhteşem elmayı bulmak için çıkmış olduğu yolculuğu anlatır. Haiz olduklarına kıymet vermeyen, çevresindekileri hor gören Kırtık bu yolculukta aramış olduğu muhteşem elmaya ulaşmak yerine oldukça daha kıymetli bir şeyin farkına varır. Evlatların toplumsal çevreleriyle olan ilişkilerine dikkat çeken oyun somut nesnelerle soyut kavramları ilişkilendirerek çocuğun algısını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çocuğun günlük yaşamında yaşamış olduğu çelişkileri renkli bir hayal dünyasında tekrardan yaratan oyun çocuğa kendi gerçekliğine dışarıdan bakabilme şansı verir. B. Çağatay Çakıroğlu ve Ö. Sulh Bakova’nın yazıp B. Çağatay Çakıroğlu’nun yönettiği oyunda; Elyesa Çağlar Evkaya ve Seda Çavdar rol alıyor. Oyun, 10 Nisan 2022 tarihinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.