İstanbul Caz Festivali programı açıklandı

29. İstanbul Caz Festivali’nin programı 16 Mart Çarşamba akşamı Salon İKSV’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve Güvence BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ ile İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer konuşmacı olarak katıldı.

Elif Güvenen, Yeşim Gürer Oymak, Harun İzer, Recap Baştuğ, Işıl Eviloğlu Akdemir, Görgün Taner

Elif Güvenen, Yeşim Gürer Oymak, Harun İzer, Recap Baştuğ, Işıl Eviloğlu Akdemir, Görgün Taner

Bugüne dek Caz Festivali vesilesiyle Türkiye ve yurtdışından fazlaca sayıda mühim adı müzikseverlerde buluşturduklarını belirten İKSV Genel Müdürü Taner, “29. İstanbul Caz Festivali’nin de her zamanki benzer biçimde yaratıcılığı tetikleyen, merakı cezbeden, fikir ufkumuzu genişleten bir festival olacağını umut ediyorum” dedi. Ek olarak festival destekçilerine ve bilhassa festivale desteğinin 25. yılını kutlayan Güvence BBVA ve T.C. Kültür ve Gezim Bakanlığı’na teşekkürlerini ileterek 50 senedir beraber olmanın verdiği mutluluğu dile getirdi.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Hayati Kafe

Yaşamsal Kafe

29. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü caz sanatçısı Yaşamsal Kafe’ye veriliyor. Müzik yaşamına ilk adımlarını büyük tutkusu olan akordeon ve piyano çalarak atan Yaşamsal Kafe, 1960 senesinde Nejat Cendeli Orkestrası’nda vokalist oldu bununla birlikte İstanbul Radyosu’nda caz programları yapmış oldu. 1961’de plağa doldurmuş olduğu ilk şarkısı “Segretamente” ile Türkiye’de “top ten” listesine giren Kafe, 1962’de İsmet Sıral Orkestrası ile 3 aylığına gittiği İsveç turnesinde gördükleri ilgi üstüne orada yaşama sonucu alarak 2 yıl içinde İsveç’te tanınmış bir saksofon ve caz müzisyeni olan Carl-Henrik Norin Orkestrası’nda vokalist oldu. Halen İsveçli piyano yıldızlarından Monica Dominique ve Jan Lundgren eşliğinde konserler veriyor ve Stockholm’de yaşıyor.

FFESTİVALİN YLDIZLARI

Dianne Reeves
Cazın efsaneleşmiş sesi İstanbul’da

Dianne Reeves

Dianne Reeves

Bir tek caz değil müzik tarihinin de emsalsiz en büyük vokallerinden kabul edilen 5 Grammy ödüllü Dianne Reeves, virtüözitesi ve sanatındaki eşi olmayan varlığını sahneye en iyi yansıtan seslerden biri. 2015’te En İyi Caz Vokal Performansı Grammy’sini kazanan Reeves’in sesi, 5 Temmuz Salı akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda yankılanacak.

Melody Gardot
İstanbul’un en iyi tanımış olduğu pop-caz vokali

Melody Gardot

Melody Gardot

Cazdan almış olduğu ilhamı etkilendiği değişik türlerle birleştiren ve kendi müziğini ortaya koyan Melody Gardot, 7 Temmuz Perşembe akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnedeki eşi olmayan imzasıyla festival seyircisini tesiri altına alacak.

John McLaughlin & The 4th Dimension
Gerçek bir dünya müzisyeniyle İKSV’nin 50. yılı şerefine

John McLaughlin

John McLaughlin

Dünyanın çeşitli coğrafyalarına yayılmış bir müzik kültürünün öndegelen temsilcisi olan John McLaughlin, caz füzyondan metale kadar geniş bir yelpazede gitaristlere esin kaynağı olmuş biri.İstanbul Caz Festivali’nin ilk yıllarında verdiği efsanevi konserler ile de hatırlanan McLaughlin, vakfın 50. Senesinde 29 Haziran Çarşamba günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda tekrardan festival sahnesine konuk oluyor.

Enrico Pieranunzi Trio
Çağıl caza yenilikçi bir nefes

Enrico Pieranunzi Trio

Enrico Pieranunzi Trio

Dinleyeni büyüleyen müziğindeki mütevazi fakat varlıklı yorum yardımıyla günümüz cazına yeni bir nefes getiren Pieranunzi, piyanonun tuşlarıyla adeta nazik bir dans gerçekleştiriyor. Usta piyanist besteci, Enrico Pieranunzi Trio olarak 27 Haziran Pazartesi akşamı The Marmara Esma Sultan Yalısı’nın görkemli atmosferinde caz severlerin keyfini daha da katlayacak.

Teoman’ın KOYU ANTOLOJİ’si
21 senelik kariyerden damıtılan müzikal hikâyeler

Teoman, 2018’de yan yana ulaşınca bir uyum yaratan 26 şarkısını bir araya getirmiş olduğu Koyu Seçki albümünde hit şarkılarının yanı sıra geri planda kalmış bestelerini yeni, dingin düzenlemelerle sunuyor. Müzik, beyaz perde ve yazarlık ile yavaşça damıtılan 10 albümün bir özeti durumunda olacak bu konserde 6 Temmuz Çarşamba akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda Teoman’ın 21 senelik kariyerinde biriktirdiği fazlaca hususi hikâyelere ortak olacağız.

Kalben “Eski Dünyanın Yangını” // Boom Pam & Kutiman
Değişik türlerin iç içe geçeceği coşkulu bir gece

Kalben

Kalben

Kendi romanı olan bir albüm niteliği taşıyan Eski Dünyanın Yangını, Kalben’in müzisyen tarafını yazarlığıyla buluşturup 13 şarkılık bir albümle bütünleşiyor. Kalben’den ilkin ise sahnede daha ilkin Selda Bağcan ile gerçekleştirdikleri ortak çalışmalarla tanınan Yunan, Akdeniz ve Ortadoğu tınılarını müziğinde işleyen Tel Avivli rock grubu Boom Pam ile İsrail’in dahi müzisyenlerinden Kutiman olacak.

 Boom Pam & Kutiman

Boom Pam & Kutiman

Kalben ve Boom Pam & Kutiman konserleri 30 Haziran Perşembe akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda DHL Express’in şov sponsorluğunda müzikseverlere türler arası bir seyahat yaşatacak.

Yom “Celebration”
Keşfetmeye âşık bir klarnet üstadı

Yom

Yom

Müziğin dünyaya yayılmış bir ruh olduğuna inanan Yom, değişik müzikleri keşfedip hissettiği coğrafyalara notalarında nefes vermeyi ve insan ruhuna dokunabilmeyi amaçlayan bir klarnet virtüözü. Yom, 7 Temmuz Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda değişik dünyalara kapılar açıp, müzikseverleri zihnin ve ruhun müzikle birlikte yapmış olduğu yolculuğa çıkaracak.

+1’li Gece Gezmesi Konserleri Kadıköy’e geri dönüyor
Bir gece, beş mekân, Ayyuka, Hey! Douglas, Noiserv, Yin Yin ve fazlaca daha fazlası…

Kadıköy Sineması

Kadıköy Sineması


Anadolu yakasının nabzını tutan mekânlarda izleyeceğimiz gruplardan ilki, 1970’lerin saykodelik ruhunu günümüze yansıtan, Erkin Koray’dan Dick Dale’e kadar geniş bir kaynaktan esin alan Ayyuka. Türkçe hip-hop’ın efsaneleşmiş gruplarından Mode XL ile Ankara sound’unun yaratıcılarından VeYasin’in coşku verici elektronik projesi Hey! Douglas da aynı gece enerjimizi yükseltecek.

Ayyuka

Ayyuka

Cenup Doğu Asya’nın 60’lı ve 70’li yıllarının müziklerinden etkilenirken disko, funk öğelerini elektronik bir dünyada buluşturan Hollandalı Yin Yin ise hem solo olarak hem de Ayyuka sahnesinde karşımızda olacak. +1’li Gece Gezmesi etkinliğinin bir öteki mühim adı ise dingin ve hipnotize edici besteleriyle Yann Tiersen, Radiohead, Sigur Rós benzer biçimde isimlere yakın duran, Portekizli müzisyen David Santos’un dahiyane projesi Noiserv.

İstanbul Caz Festivali ve Nardis’ten festivale hususi bir etkinlik
Nardis Jazz Kulübü 20. Yıl Kutlaması: Nardis Yıldızları ve Roberta Gambarini

Roberta Gambarini

Roberta Gambarini


2002’de açıldığı ilk günden itibaren şehrin caz duraklarından kabul edilen Nardis Jazz Club, bu yıl 20.yılını kutluyor. Seneler içinde Dianne Reeves, Benny Golson, Dee Dee Bridgewater, Roy Hargrove, Ron Carter benzer biçimde birçok dünya caz yıldızını ağırlayan ve sahnesinde ağırlıklı olarak yerli müzisyenlere fırsat tanıyan köklü kulüp, 20. yılını İstanbul Caz Festivali kapsamında fazlaca hususi bir konserle kutluyor.
29. İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikte Ferit Odman Group, Cem Tuncer Quartet, Arzu Sert Erdoğan Group, İpek Dinç Band, Aydın Kahya Band, Uraz Kıvaner, “Chet Baker Project”, Önder Focan Group, Meltem Ege Group, Sibel Köse Group, Yaşamsal Kafe benzer biçimde yerli caz sahnesinin en mühim isimlerinin yanında pek fazlaca kez Grammy talibi olup Dave Brubeck benzer biçimde bir efsaneyle emek harcama fırsatı bulmuş Roberta Gambarini de sahnede olacak. Sultan Park-Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek bu hususi konser Nardis Jazz kulübünün 20. Yılı kutlamasının ötesinde İstanbullu caz severlere fazlaca keyifli bir gece yaşatacak.

İKSV Alt Kat ve İstanbul Caz Festivali’nden “Çocukça Bir Gün”
3 Temmuz Pazar, 15.00-18.00, Feriye

Festivalin çocuklarla buluşma noktası olan “Çocukça Bir Gün”, bu yıl İKSV Alt Kat’ın işbirliğiyle dördüncü kez gerçekleştiriliyor. Klarnet sanatçısı Oran Etkin’in “Uzak Diyarlardan Yakın Dostlar” başlıklı konserinde, dünyayı gezerken değişik enstrümanlarla tanışarak yeni dostluklar kuran Clara Net’in (Oran Etkin’in klarneti) hikâyesi anlatılıyor.
Müziğin evrensel dili vesilesiyle birbiriyle konuşan enstrümanlar, genç seyircileri değişik kültürlere merak ve anlayışla yaklaşmaya çağrı eden bir pencere açıyor. Bu neşeli ve bolca maceralı müzikal performansta Oran Etkin’e Türkiye’den sürpriz konuk sanatçılar enstrümanlarıyla eşlik edecek. Oran Etkin ve arkadaşlarından derhal ilkin, yedi yaşındaki piyanist İpek Nisa Göker, solo performansıyla seyircilerle buluşacak.

Festivalin parasız konserleriyle caz tüm şehre yayılıyor
Parklarda Caz

Botticelli Baby

Botticelli Baby

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren Parklarda Caz konserleri her yaştan takipçisini İstanbul’un çeşitli parklarına çağrı edecek. Festival süresince beş güne yayılarak İstanbul’un beş değişik parkında ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilecek konserlerde yerli sahneden isimlerle Genç Caz+ gruplarının performanslarının yanı sıra dünyanın değişik şehirlerinden ve kültürlerinden sanatçıları bir araya getiren Botticelli Baby ile New Orleans’ın varlıklı müzik mirasını İstanbul’a taşıyacak Tuba Skinny sahnede olacak.
25 Haziran Cumartesi, Sanatçılar Parkı, Beşiktaş
25 Haziran Pazar, Beylikdüzü Yaşam Vadisi
4 Temmuz Pazartesi, Habitat Parkı, Şişli
5 Temmuz Salı, Göztepe Özgürlük Parkı, Kadıköy
6 Temmuz Çarşamba, Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatro

Genç Caz+

İstanbul Caz Festivali’nin Türkiye’de amatör yada yarı ustalaşmış olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmak amacıyla başlatmış olduğu Genç Caz+ konserleri bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek.

İlk kez geçen yıl Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği ve Sony Music Türkiye işbirliğiyle yaşam geçirilen Genç Caz+ Albümü bu yıl de devam ediyor. Genç Caz+ konserlerine seçilecek toplulukların birer örneksiz eseri, alanında uzman prodüktör ve mentorların nezaretinde ustalaşmış stüdyo ortamında kayda alınacak ve dijital platformlarda yayınlanacak bu albümde yer alacak. Kayıtlar, mix ve mastering aşamaları da dahil olmak suretiyle Babajim İstanbul Stüdyoları’nda gerçekleştirilecek. 2013 senesinde aramızdan ayrılan müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu yardımı ile albüm projesinin gerçekleşmesinin yanı sıra, genç, yetenekli, ümit vadeden müzisyenlerin yaratıcılık ve kariyer gelişimleri desteklenecek ve Türkiye’den dünyaya seslerini duyurmaları sağlanacak.Bu yıl Genç Caz+ Seçici Kurulu’nda müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Cenk Erdoğan, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Kalben, müzisyen Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer ediniyor.Genç Caz+ için son müracaat zamanı 2 Mayıs Pazartesi. Detaylı data için: caz.iksv.org

Festival posteri

29. İstanbul Caz Festivali’nin posteri bu yıl çizgi roman sanatçısı, karikatürist ve illüstratör M.K. Perker tarafınca hazırlandı. Perker çiziminde İstanbul Caz Festivali’ne katılmak suretiyle buluşan bir çiftin mutluluğunu resmediyor, konserlerin bizi bir araya getiren etkinlikler bulunduğunun altını çiziyor. Festivali izleyicinin bakış açısından yola çıkarak özetleyen afişin birkaç değişik versiyonu da hazırlanıyor.
Festival afişinin animasyonunu ise Öner S. Biberkökü tarafınca hazırlandı.

Festivalden anlık gelişmeler toplumsal medyada

Ercüment Orkut

Ercüment Orkut

İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm gelişmeler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık duyurular toplumsal medya hesaplarından da takip edilebilir. feysbuk.com/istanbulcazfestivalitwitter.com/istanbulcazfestinstagram.com/istanbulcazfestivaliyoutube.com/iksvistanbulplay.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi#istanbulcazfestivali#iksvseveseve
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.