“İstanbul’un Sinan’ı” sanal galeride | Kültür-Sanat Haberleri

İstanbul’un simge değerlerinden Mimar Sinan’ın, İstanbul’daki eserlerinden oluşan fotoğraf sergisi, 9 Nisan Cumartesi günü açılıyor. ÇEKÜL Vakfı Informasyon Belge Merkezi tarafınca düzenlenen sanal sergide, Hakan Hatay’ın fotoğraflarından oluşan bir seçki yer alacak. Metaverse üstündeki ilk Mimar Sinan fotoğraf sergisi olma özelliği taşıyan İstanbul’un Sinan’ı, 3 boyutlu gözlükle de gezilebiliyor. Sergi, seyircilerini sanal serginin rehberliğinde şehir sokaklarına çağrı ederken, Metaverse evreninde yaratılan rotalar vesilesiyle, eserlerin yüzyıllar öncesinde kentle kurduğu organik birlikteliğin günümüzdeki anlam coğrafyasının araştırılmasına da olanak sunuyor.

Yalnız ilişkin olduğu döneme değil yüzyıllara damgasını vuran, Osmanlı İmparatorluğu’nun sayısız kentinde köprü, cami, medrese, han, kervansaray benzer biçimde pek oldukca esere imza atan Mimar Sinan’ın İstanbul’daki eserlerinin fotoğrafları, ÇEKÜL Vakfı Informasyon Belge Merkezi’nin düzenlemiş olduğu sanal bir sergiyle 9 Nisan Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü’nde seyirciyle buluşacak. Mimar Sinan’ın İstanbul’daki eserleri, sergide dört seyahat rotası eşliğinde anlatılacak. Beşiktaş’tan Üsküdar’a, Sultanahmet’ten Azapkapı’ya, Haseki’den Haliç kıyılarına ve su yapılarına toplam 37 eserin, 45 fotoğrafı yer alacak. 1990 senesinde ÇEKÜL Vakfı’nın Mimar Sinan’ın simge isminden yola çıkarak başlatmış olduğu “Sinan’a Saygı Projesi”; ÇEKÜL Informasyon Belge Merkezi çatısı altında oluşturulan koleksiyon, Mimar Sinan’la ilgili kitapların yer almış olduğu kitaplık, tüm eserlerinin fotoğraf ve bilgilerini içeren internet sayfası ile devam ediyor. Anadolu’dan Balkanlara uzanan seyahat rotaları ve sergiye mevzu olan Hakan Hatay’ın fotoğrafları da bu koleksiyonun mühim bir parçası olarak öne çıkıyor.

9 Nisan’da, ÇEKÜL Vakfı Informasyon Belge Merkezinin https://ddei5-0-ctp.trendmicro.com:443/wis/clicktime/v1/query?url=www.cekulvakfi.org.tr&umid=DE68243A-DBCF-FA05-978B-9E0431B44C9F&auth=e59771abe1cdb7ca7d9d0a4c0f20b830912f31a4-c8700a6a5d90cd54bc77147404717b5576acd51f adresindeki sayfasından sanal galerinin linki her insanın erişimine ücretsiz bir şekilde açılacak. Sergi, seyircilerini sanal serginin rehberliğinde şehir sokaklarına çağrı ederken, Metaverse evreninde yaratılan rotalar vesilesiyle, eserlerin yüzyıllar öncesinde kentle kurduğu organik birlikteliğin günümüzdeki anlam coğrafyasının araştırılmasına da olanak sunuyor. Sergide, çarpık kentleşmenin Mimar Sinan eserlerine tesirinin sanal ortamda deneyimlenmesi hedefleniyor. İstanbul silüetinin mihenk taşı olan bu eserlerin tarihçesi ve günümüzdeki durumlarının anlatıldığı izahat metinlerine bir sesli rehber de birlikte rol alıyor. Sergi sonunda yer edinen ankette izleyicilerden deneyimlerini paylaşmaları isteniyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.