Kars’ta duygu yüklü seyahat | Kültür-Sanat Haberleri

Duygu yüklü yolculuğa var mısınız?

Kars’ta, Osmanlı-Rus Savaşı’nda bir tabur askerin şehit olması sebebiyle kayıtlara “Kanlı Tabya” olarak geçen yapıda kurulan interaktif özellikli Kafkas Cephesi Harp Zamanı Müzesi tarihe ışık tutuyor.

Osmanlı’nın 18. yüzyılın başlarında doğu sınırlarının korunması için inşa etmiş olduğu ve 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında 14 bin kişilik Rus kuvvetinin gece baskını yapmış olduğu “Büyük Tabya”da 600 asker şehit edildi.

Kars Kalesi’ni eline geçiren Rusların da 4 bin yitik verdiği hücum sonrası yerli ve yabancı kayıtlara “Kanlı Tabya” olarak geçen ve Kafkas Cephesi Harp Zamanı Müzesi olarak hizmet veren zamanı tabya, ziyaretçilerini duygu yüklü yolculuğa çıkarıyor.

Kafkas Cephesi’nde savaşım eden askerlerin anılarının yaşatılmış olduğu tabya, kente gelen turistlerin ziyaret etmiş olduğu zamanı yapılar içinde bulunuyor.

Kars Müze Müdürü Yavuz Çetin, AA muhabirine, tabyaların şehre hücum eden düşmanların ilk karşılama yeri bulunduğunu söylemiş oldu.

Kanlı Tabya’nın güneyden gelebilecek saldırılara karşı Kars‘ı korumak için çaba sarfetmek amacıyla yapıldığını ifade eden Çetin, şöyleki konuştu:

“Kanlı Tabya, 1737-1939 seneler içinde 1. Mahmut dönemine dayanmaktadır. Güneyden gelen İran tehdidine karşılık burada bir tabya binası yapılıyor ve Büyük Tabya adı veriliyor. Sonrasında Sultan 3. Selim döneminde, 1803 senesinde tabya güçlendirilerek Yeni Tabya adını alıyor. 1828’de Rusların bir gece ani baskını sonrası bir tabur asker, şu demek oluyor ki ortalama 600 asker şehit ediliyor. Bu süreçten sonrasında burası ‘Kanlı Tabya’ adıyla anılıyor. Kırım Savaşı döneminde, Kars Zaferi’nin kazanılmasında da bu tabya fazlaca mühim rol oynuyor.”

Çetin, Kültür ve Gezim Bakanlığının restorasyon emek harcaması sonrasında müzenin 2017’de açıldığını belirterek, 11 bölüm halindeki müzede Kafkas Cephesi’nde savaşım eden askerlerin anılarının yaşatıldığını dile getirdi.

Tabyada yaşananların silikon heykellerle canlandırıldığını aktaran Çetin, şunları kaydetti:

“Müzemizi açıldığı günden bu yana ortalama 280 bin şahıs ziyaret etmiştir. Bu yıl bir tek 3 ay içinde 35 bin şahıs müzeyi ziyaret etti. Askerlerimizin, şehitlerimizin anısına meydana getirilen bir müze olduğundan ziyaretçiler oldukça duygusal anlamış olur yaşıyor ve oldukça pozitif dönüşler alıyoruz. Türkiye’de 3 tabya binası Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca müze olarak hizmet vermektedir, bu binamız da onlardan bir tanesi.”

Türkiye’de en fazlaca tabya bulunan şehirlerden birinin Kars bulunduğunu özetleyen Çetin, Kanlı Tabya’nın ortalama 3 asırdır ayakta durduğunu ve tarihin yakın tanığı bulunduğunu sözlerine ekledi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.