‘Klondike’ye 3 ödül | Kültür-Sanat Haberleri

Ukrayna ortak yapımına 3 ödül

‘Klondike’, 36. Internasyonal Fribourg Film Festivali’nden 3 ödül kazanmıştır. Meydana getirilen açıklamaya gore Ukrayna – Türkiye ortak yapımı film, ‘Internasyonal Yarışma En İyi Film’, ‘Gençlik Jürisi Mansiyon’ ve ‘Film Eleştirmenleri En İyi Film’ ödüllerine kıymet görüldü.

Locarno Film Festivali Direktörü Giona A. Nazzaro tarafınca aktarılan jürinin gerekçeli sonucunda şu ifadelere yer verildi: Jüri, genç ve çekici bir ses tarafınca yönetilen, yazılan ve düzenlenen başarı göstermiş ve kuvvetli bir film. Maryna Er Gorbach’ın yakın gelecekte internasyonal beyaz perdede mühim bir rol oynayacağına, bu şaşırtıcı ve dikkat çekici eserde yer edinen vaatleri yerine getirmeye devam edeceğine inanıyor. Gerçekleşmek suretiyle olan bir savaşın, kasvetli tasvirinin titiz bir halde işlenmesi ve insan doğasının karmaşasını anlama mevzusundaki şefkatli yaklaşımı sebebiyle, Maryna Er Gorbach’ın Klondike filmini oy birliğiyle Grand Prix’e layık görmüş oldu.

Ödül törenine yönetmen Maryna Er Gorbach’in yanı sıra filmin ortak yapımcılığını üstüne alan Mehmet Bahadır Er de katıldı. Gorbach, törende yapmış olduğu konuşmada, cenk altında, ülkesini korumak için çaba sarfeden Ukraynalı sanatçılara dikkati çekti.

Ukrayna Devlet Film Ajansı ile Kültür ve Gezim Bakanlığı Beyaz perde Genel Müdürlüğünün desteğiyle hazırlanan film, Ukrayna-Rusya sınırında yaşayan, köyü ayrılıkçı gruplar tarafınca kuşatılmış olmasına karşın evini terk etmeyi reddeden hamile bir kadının hikayesine odaklanıyor. Film, hem de sivil bir yolcu uçağının 17 Temmuz 2014’de Ukrayna’da düşürülmesi vakasını da beyaz perdeye taşıyor. ​​​​​​​
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.