Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘Mukaddes Risalet’ sergis

Mukaddes Risalet sergisini ziyaret etti

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına bağlı yazma yapıt kütüphanelerinde bulunan, yazma Mushaf’ların AKM Galeri’deki ‘Mukaddes Risalet’ sergisini ziyaret etti. Ersoy’a ziyaretinde İstanbul İl Kültür ve Gezim Müdürü Coşkun Yılmaz ile Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit birlikte rol aldı.

Mehmet Nuri Ersoy, büyük boy Kur’an-ı Kerim’lerin yanı sıra sancak Mushaf’larının da yer almış olduğu sergiyle ilgili yetkililerden informasyon aldı. Prof. Dr. Muhittin Macit, sergiye ilişkin yapmış olduğu açıklamada, İslâm sanatları tarihinde, bilhassa saray için yazılmış Mushaf’ların sergilendiğine dikkati çekerek, “Buradaki 70 Mushaf içinde, padişahlar için yazılmış fazlaca sayıda Mushaf var. Kronolojik olarak Abbasi Dönem’inden 19’uncu yüzyıla kadar her yüzyıl için belli sayıda Mushaf’ı seçtik ve ziyaretçilerimizin beğenisine sunduk” dedi.

Hat sanatının zirve adları Yakut el-Musta’simi ve Şeyh Hamdullah’ın fazlaca kıymetli Mushaf’larının sergide yer aldığını aktaran Macit, III. Ahmet’in oğlu şehzade Mehmet’in yazdığı bir Mushaf’ın da sergide görülebileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Muhittin Macit, geleneksel sanatlarla ilgilenen sanatçıların ve ilgililerin beğeneceği bir sergi hazırladıklarını dile getirerek, sözlerini şu şekilde tamamladı: Yıldırım Beyazıt’ın vakfetmiş olduğu Memlük Sultanı Berkuk’un gönderilmiş olduğu bir Mushaf var, Memlük sanatını yansıtıyor ve 65 kilogram ağırlığında. 55 santimetreye 85 santimetre ebatlarında, görkemli bir Mushaf. Onun haricinde 13 ve 14’üncü yüzyıllarda padişahlar için yazılmış Mushaf’lar da var. AKM Galeri Salonu’nda bu şekilde bir sergi yapılmış olması Bakanlığımızın her bir mensubunu gururlandırıyordur diye düşünüyorum. Ramazan sonuna kadar bilhassa kitap sanatlarına gönül vermiş olanların kaçırmayacağı ve istifade edeceği bir sergi oldu diyebilirim.

Mushaf-ı Şerifler zamanı ve sanatla alakalı özellikleri yanında bezemelerinde kullanılan pigmentler, cilt teknikleri ve eski onarımlarına dair görülemeyen özelliklerinin yer almış olduğu informasyon panoları ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Sergi, Hazreti Muhammed’e Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetlerinin inmiş olduğu ve mukaddes risalet vazifesinin verildiği ramazan ayı süresince, 29 Nisan’a kadar AKM Galeri’de gezilebilecek.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.