Kültür ve Gezim Bakanlığı’ndan beyazperdeye yeni destek

2022’nin ikinci destekleme kurulunda ‘Uzun Metrajlı Beyazperde Film Yapım’, ‘İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım’, ‘Çekim Sonrası’, ‘Dağıtım ve Tanıtım’ ile ‘Ortak Yapım’ türündeki 129 proje, beyaz perde sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik destekleme kurulunca değerlendirildi.

Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca 11 ‘Uzun Metrajlı Beyazperde Film Yapım’ projesine 17 milyon 200 bin lira, 9 ‘İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım’ projesine 8 milyon 250 bin lira, 2 ‘Çekim Sonrası’ projesine 500 bin lira ve bir ‘Ortak Yapım’ projesine 500 bin lira destek sağlandı.

Bakanlığın destekleri kapsamında ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen yardımı ile bu yıl gene ümit vadeden 9 yönetmenin ilk uzun metrajlı beyaz perde filmlerini yapabilmelerine olanak sağlandı. Daha ilkin Bakanlıktan aldıkları ilk uzun metrajlı beyaz perde film yardımı ile Tolga Karaçelik, Mahmut Fazıl Coşkun, Güvenilir Alper, Banu Sıvacı, Kaan Müjdeci, Ali Aydın, Vuslat Saraçoğlu, Seyid Çolak, Fatih Özcan, Mehmet Bahadır Er şeklinde birçok yönetmen çektikleri filmlerle Sundance, Berlin, Venedik, Moskova, Saraybosna, Varşova ve Tokyo şeklinde dünyanın en mühim film festivallerinden ödüllerle dönmüştü.

Uzun metrajlı belgesel projesi de desteklenen projeler;
Reis Çelik… Kör Gece
Ali Aydın… Karmaşık
Çiğdem Vitrinel… Iyi mi Yapmalı?
Erol Mintaş… Polen
Burak Çevik… Bir İhtimal Daha Var
Ali Yurtsever… Bir Arada ve Yalnız
Hasan Söylemez… Metamorfoz

Kültür ve Gezim Bakanlığının son yıllarda verdiği desteklerle üretimi belirgin şekilde artan uzun metrajlı animasyon filmler gişede büyük başarılara imza atmıştı. Bu yıl da yönetmen Şenol Kılıç’ın “Manu” adlı projesi desteklenen filmler içinde yerini aldı.

Değişik ülkelerden sinemacıları bir araya getirmesi, data ve teknoloji aktarımı, mahalli fon kaynaklarına erişim ve potansiyel pazarlar oluşturulması şeklinde sebeplerle beyaz perde sektöründe oldukça mühim hale gelen ‘Ortak Yapım Desteği’ türünde bu yıl Bulgaristan, Çekya, Gürcistan, Almanya ve Türkiye ortak yapımı ‘The Moon is A Father Of Mine’ adlı projeye destek sağlandı.

Belgesel Film Yapım Desteği’ türündeki başvurular, Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan 2022 yılının üçüncü destekleme kurulunda değerlendirilecek.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.