Maria Callas’ın hikayesi Pera Film’de

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu iş birliği ile Maria Callas anısına film vizyonu düzenliyor. Callas’ın kendi yaşamını kendi sözleriyle anlattığı Maria by Callas: In Her Own Words adlı filmin ilk vizyonu 16 Mart’ta yapılmış oldu. Pera Müzesi Oditoryumu’nda 23 Mart’taki ikinci gösterime yönetmen Tom Volf da katılacak. Etkinliğin başlangıcında filme dair kısa bir sunuş gerçekleştirecek yönetmen, gösterimin peşinden izleyicilerin sorularına cevap verecek.

Program kapsamında ek olarak Callas’ın eserlerinin ve mirasının işleneceği bir açık oturum düzenlenecek. Filmin yönetmeni Tom Volf, Borusan Sanat Müdürü Ahmet Erenli ve Atina Konser Salonu ‘Müzik Dostları’ topluluğu direktörü, müzikolog Alexandros Charkiolakis’in konuşmacı olarak katılacağı açık oturum 24 Mart Perşembe günü saat 20.15’ten itibaren Sismanoglio Megaro Feysbuk sayfasından canlı olarak izlenebilecek.

Kendi sözleriyle Maria Callas’ın ağlatısal yaşamı

Maria Callas’ın ölümünün kırkıncı senesinde gösterime giren filmimizde Tom Volf, meşhur sopranonun yaşamını gene kendi sözleriyle konu alıyor. Ağlatısal bir yaşam sürdüğünü “İçimde iki şahıs var: Maria ve La Callas” diyerek açıkça ortaya koyan diva; benzersiz başarıları, hususi yaşamı, skandalları ve aşklarıyla ilk kez böylesine detaylı bir halde filme aktarılıyor.

Callas’ın yazılı sözlerini meşhur oyuncu Fanny Ardant’ın seslendirdiği film, dünyanın dört bir tarafındaki arşivler ve hususi koleksiyonlardan toplanmış, daha ilkin asla gün yüzüne çıkmamış filmleri, fotoğrafları ve hususi mektupları bir araya getiriyor. Sopranonun hayatına dahil olmuş meşhur adlardan Aristotle Onassis, Marilyn Monroe, Alain Delon, Yves Saint Laurent, J.F. Kennedy, Luchino Visconti, Winston Churchill, Grace Kelly ve Liz Taylor da filmimizde yer ediniyor.

Program
23 Mart Çarşamba
19.00 Maria by Callas: In Her Own Words

24 Mart Perşembe
20.15 Açık oturum
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.