Nisan ayında İş Sanat’ta coşku verici buluşmalar

Dünyaca Meşhur Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası İki Konserle İş Sanat’ta

Bir toplumsal dönüşüm hareketi olarak kurulan “El Sistema”nın yetiştirdiği müzisyenlerden oluşan dünyaca meşhur Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası, 6 ve 7 Nisan’da iki ayrı konserle İş Sanat’a konuk oluyor. Dünya genelinde verdikleri konserler ile dikkat çeken, orkestra şefi Christian Vasquez yönetimindeki Venezuela Simon Bolivar Senfoni Orkestrası’nın ilk konserinde çellist Poyraz Baltacıgil solist olarak yer alacak. Konser, 6 Nisan Çarşamba, saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek. Konserin repertuvarında, Antonín Dvořák’ın Si Minör Çello Konçertosu ve Sergey Prokofyev’in 5. Senfonisi seslendirilecek.

Orkestranın sahne alacağı 7 Nisan’daki ikinci konserin repertuvarı ise Amerikalı ve Latin Amerikalı bestecilerin eserlerinden oluşuyor. Konserin ilk bölümünde orkestrayı Andrés David Ascanio yönetecek. Orkestra şefliğinin yanı sıra, Simon Bolivar Trompet Topluluğu’nun da üyesi olan Ascanio, dünyanın en büyük orkestrası olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na giren El Sistema Gençlik Orkestrası’nın da birçok konserini yönetiyor. Christian Vasquez’in batonu devralacağı konserin ikinci bölümünde ise Leonard Bernstein’ın unutulmaz eseri “Batı Yakasının Hikâyesi” müzikalinin orkestraya uyarlanan senfonik dansları seslendirilecek. Konser, 7 Nisan Perşembe, saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

Konserlerin biletleri İş Kuleleri Salonu ana gişe ve tüm Biletix satış noktalarından temin edilebilir.

Millî Reasürans Oda Orkestrası Konserinde Tabiatın İzi Var

İş Sanat ve Ulusal Reasürans iş birliğinde gerçekleşen Ulusal Reasürans Oda Orkestrası’nın bu sezonki ikinci konseri çevrimiçi olarak klasik müzik severlerle buluşacak. Orkestra şefi Hakan Şensoy yönetimindeki konserin solisti flütçü Sonat Sözer olacak. Antonio Vivaldi, Gabriel Fauré ve Arthur Barbosa’nın eserleriyle doğadan esin alan bir repertuvarla hazırlanan Ulusal Reasürans Oda Orkestrası’nın konseri, 13 Nisan saat 20.30’daki ilk gösteriminden itibaren İş Sanat’ın YouTube kanalında parasız izlenebilir.

Nezihe Meriç Hikâye Dinletisi İş Sanat YouTube Kanalında

Cumhuriyetin ilk hanım yazarlarından Nezihe Meriç’in hikâyeleri 25 Nisan Pazartesi, saat 20.30’da İş Sanat’ın YouTube kanalında seyircisiyle buluşacak. “Yeşil, dalga dalga gölgeleniyor…” başlıklı dinletide, “Çalgıcı”, “Bazıları”, “Kapalı Öykü-1”, “Işın”, “Sepetli Hanım” hikâyeleri seslendirilecek. Eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeninde müzikle bir arada sunulan hikâyeleri, Atilla Birkiye düzenledi ve Mehmet Birkiye sahneye uyguladı.

Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Güvenilir Yarar, Hakan Gerçek, Aslı Yılmaz seslendirdiği dinletinin efektleri ise Vehbi Arslan’a ilişik. Müzik yönetmenliğini Serdar Yalçın’ın üstlendiği dinletiye Seda Subaşı (keman) ve Şemsa İdil Ural (çello) eşlik edecek. Etkinlik, ilk yayınlanma tarihinden itibaren İş Sanat’ın YouTube kanalından izlenebilir.

“Çocukken Büyüdüm Ben” İle Eğlence Dolu Dakikalar

Semaver Kumpanya’nın İş Sanat’a hususi hazırladığı video serisi Çocukken Büyüdüm Ben yeni bölümleriyle devam ediyor. Terzi Mahmut Bey ve dükkânına gelen kukla İhsan’ın günlük yaşam hakkında sohbetlerine yavaş yavaş kasabanın öteki kukla ve insanlarının da katılmaya başladığı dizinin yeni bölümleri 3 ve 17 Nisan Pazar saat 15.00’te seyircilerle buluşacak. Serinin önceki bölümleri İş Sanat’ın YouTube kanalından ve Türkiye İş Bankası Kumbara Dergisi’nin web sitesinden izlenebilir.

Senaristliğini Hakan Tabakan’ın yazdığı, yönetmenliğini Volkan M. Sarıöz’ün üstlendiği, dekor tasarımı İsmail Hazır, kostüm tasarımı Gökyüzü Öztaş, müzik tasarımı Okan Kaya, kukla tasarımı Sibel Altan ve ışık tasarımı Kaan Aloğlu’na ilişik olan dizinin oyuncu kadrosunda ise Mehmet Mevzu, Sarp Aydınoğlu, Onur Şenol, Sibel Altan, Onur Yalçınkaya, Nisan Yenigül ve Metin Alpargun yer ediniyor.

Renk Ustası Habip Aydoğdu “Kırmızı Gene Kırmızı” Sergisi ile İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde

Yaşamla ve toplumsal vakalarla olan ilişkisini daima canlı tutan Habip Aydoğdu, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi içinde yer edinen İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde 20 Nisan’da “Kırmızı Gene Kırmızı” başlıklı sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

Sergide, kendi örneksiz dilini yaratan bir sanatçı olarak dikkat çeken Habip Aydoğdu’nun 40 senelik sanat yaşamı 10’ar senelik dönemlerle gözler önüne seriliyor.

Sanatçının eserleri 1970’ler Yaşam Kavgası, 1980’ler Uçan Düş, 1990’lar Azca Olanla Düşündürtmek/ Kırmızının İktidarı, 2000’ler Modernizmin İzinde/ Kurban adlarıyla ve ressamın sanatla alakalı dönüşümünü seyretme şansı yaratacak bir seviye ile sergileniyor.

Sergi 30 Temmuz 2022 evveliyatına kadar Ankara Millet’taki Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. Katında yer edinen İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde gezilebilir.

Yalçın Gökçebağ Retrospektif Sergisi ile Kibele Sanat Galerisi’nde

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 27 Nisan’dan itibaren “Anadolu’nun Ressamı” olarak tanınan Yalçın Gökçebağ’ın retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide sanatçının değişik dönemlerine ilişik eserleri yer ediniyor.

Öğretmenlik yapmış olduğu yıllarda Anadolu yaşamını, insanını ve doğasını gözlemleme imkânı kabul eden Gökçebağ, şahit olduğu güzellikleri özümseyerek tuvalleri vesilesiyle bizleri esrarengiz bir yolculuğa çıkarıyor. 64 senelik sanat yaşamı süresince ürettiği eserlerinde artık kaybolmakta olan kırsal yaşamı sanatının gücüyle birleştirerek kültürel bir mirası gelecek kuşaklara emanet ediyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.