‘Oyunu doğru dürüst oynayın da kimsenin camı kırılmasın’

15 senelik özlem sonlandı

Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı iki perdelik tiyatro oyunu ‘Aydınlıkevler’de geçen vakalar yaşandığında ‘Sessiz Dönem’; 50 – 30, ‘Bebek Patlaması Kuşağı’; 29 – 11, ‘X Kuşağı’ ise 10 – 3 yaş aralığındaydı.

1974’te ABD, Türkiye’ye engelleme uygulamaya başladı. Bunun sonucunda da temel besin ürünleri ve temel gerekseme maddelerinin yokluğu yaşandı. Bunun yanı sıra sık sık yaşanmış olan su ve elektrik kesintileri ülkenin başlıca sorunları içinde yer alıp toplumsal yaşantının bir parçası haline dönüştü. Tüm bunlara bir de kargaşa eklenince 1970’li yılların ikinci yarısından itibaren içinde bulunulan toplumsal, ekonomik, kültürel ve siyasal yapı, o günleri yaşayan 3 değişik kuşağın asla unutamayacağı anılara haiz olmasına niçin oldu.

1990’lı yılların ortasından 2000’li yılların ortasına kadar sahnelenen Yılmaz Erdoğan imzalı, toplam 1 milyon 560 bin kişinin sahnede seyrettiği ‘Otogargara’, ‘Sen Asla Ateşböceği Gördün mü’, ‘Bana Bir Şeyhler Oluyor’ ve ‘Haybeden Gerçeküstü Aşk’, tiyatroya yeni bir nefes getirmişti.

Yılmaz Erdoğan’ın anılarını merkez alarak gözlemlerini yazıya döktüğü oyunlar bununla birlikte seyircilere belli tarihler aralığında Türkiye’nin panoramasını da sunmuştu. Erdoğan’ın tiyatronun iki ana öğesi olan güldürmeye ve hüzünlendirmeye hizmet ederek sunmuş olduğu Türkiye panoramasının en iyi şekilde sahnelenmesinde temel yapı taşı ise kendisiyle beraber Demet Akbağ olmuştu.

Yılmaz Erdoğan – Demet Akbağ’ın tiyatrodaki ortaklık ‘Haybeden Gerçeküstü Aşk’ ile 15 yıl ara verdi. Beyaz perde ve TV emekleri sebebiyle yeni bir tiyatro oyunu için Erdoğan’ın eli bir türlü kaleme gidemedi. Bunun sonucunda seneler içinde “Niçin tiyatro oyunu yazmıyorsun?” şeklinde sitemler edildi, “Yazmalısın, bekliyoruz” şeklinde arzular dile getirildi.

Yılmaz Erdoğan, her ne kadar beyaz perde ve TV alanında üretime devam etse de sitem edenlerin ve arzularını dile getirenlerin çıkış noktası şuydu: Affedersin fakat sen Yılmaz Erdoğan’sın. Onu da yaparsın, bunu da yaparsın.

Yeni bir oyun yazması icap ettiğini dile getirenlerin başlangıcında Demet Akbağ’ın 2019’da kaybetmiş olduğu Zafer Çika vardı. Yılmaz Erdoğan, fanatiklerinin ve fazlaca sevilmiş olduğu arkadaşı Zafer Çika‘nın seneler boyu devamlı olarak “Yeni bir tiyatro oyunu yazmalısın” tavsiyesine kulak asıp ‘Aydınlıkevler’i yazarak sahnelenmeye hazır hale getirdi.

Ata Demirer - Yılmaz Erdoğan - Metin Akpınar - Cem Yılmaz

Ata Demirer – Yılmaz Erdoğan – Metin Akpınar – Cem Yılmaz

Aslına bakarsanız Yılmaz Erdoğan, ‘Aydınlıkevler’i öbürlerinden fazlaca daha ilkin yazmıştı. Aslına bakarsanız hikâyeleri açısından kronolojik olarak öbürlerinden ilkin geliyor.

Cem Yılmaz - Demet Akbağ - Fatih Terim

Cem Yılmaz – Demet Akbağ – Fatih Terim

Yılmaz Erdoğan, kulaklarını sitem ve arzuların çığlıklarına daha çok kapatamayacağını anladığı anda ‘Aydınlıkevler’i sahnelemeye karar verdi. Ne var ki oyunu sahnelemeye karar verilmiş olduğu günlerde pandemi patladı.

‘Aydınlıkevler’, Yılmaz Erdoğan’ın Ankara’nın Aydınlıkevler semtinde yaşamış olduğu dönemdeki anılarını ve gözlemlerini bedenselleştirdiği ‘Ayhan’ ile onun babaannesi ‘Zühre’nin yaşantısının çevresinde gelişen vakaları hikâye ediniyor. Oyunda 1970’li yılların toplumsal vakaları kadar devrin mahalle kültürüyle bezeli toplumsal yaşamı da etkisinde bırakan sahne ve repliklerle seyircilere sunuluyor.

Kuliste ziyaret ettiğimiz Yılmaz Erdoğan ile Demet Akbağ, yeniden bir tiyatro oyunu sahnelemenin heyecanı içinde olduklarını söyledi.

Kuliste ziyaret ettiğimiz Yılmaz Erdoğan ile Demet Akbağ, tekrardan bir tiyatro oyunu sahnelemenin heyecanı içinde olduklarını söylemiş oldu.

Oyunda yer verilen iki şarkı hikâyenin geçmiş olduğu döneme ışık tutan unsurlar içinde içeriyor. Biri; Türkiye’nin Eurovison Şarkı Yarışması’na ilk kez katılmış olduğu 1975’te Semiha Yankı’nın seslendirdiği ‘Seninle Bir Dakika’. Diğeri; Cici Kızlar‘ın seslendirdiği ‘Delisin’. 

İki senelik gecikmenin peşinden sahnelenen ‘Aydınlıkevler’in galası Maximum Uniq Hall’de gerçekleştirildi. Uzun süreden sonrasında birçok ünlünün de katılımıyla ilk kez görülen görkemli galada ‘Aydınlıkevler’ ayakta alkışlandı.

Aydınlıkevler'in oyuncu kadrosu

Aydınlıkevler’in oyuncu ekibi

‘Sessiz Dönem’, ‘Bebek Patlaması Kuşağı’ ve ‘X Kuşağı’, seyircileri anılara doğru bir yolculuğa çıkarırken ‘Y Kuşağı’ ile Z Kuşağı’, ‘Aydınlıkevler’ ile oluşturulan pencereden annelerinin – babalarının, ninelerinin – dedelerinin gerilerde bıraktıkları yaşamlarına bakma şansı elde ediyor.

Demet Akbağ'ı Demet Akbağ yapan unsurlardan biri de daha önceki oyunlarda yüzlerce kez sahneye çıkmasına rağmen her yeni perde açılışında mesleğine adım attığı ilk gün gibi işinden büyük şevk alması.

Demet Akbağ’ı Demet Akbağ meydana getiren unsurlardan biri de daha önceki oyunlarda yüzlerce kez sahneye çıkmasına karşın her yeni perde açılışında mesleğine adım attığı ilk gün benzer biçimde işinden büyük şevk alması.

Ve oyunun sloganı…
“Hayatta yaptıklarınız, ettikleriniz kimsenin canını yakmasın” öğretisi, hikâyesiyle bağlantılı olarak ‘Aydınlıkevler’in “Oyunu doğru – dürüst oynayın da kimsenin camı kırılmasın” sloganına dönüşüyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.