‘Piyanonun Kanatları Altında’ konseri Borusan Sanat’ta

“Piyanonun Kanatları Altında” bir konser

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) sezonun son çeyreğine Gergely Madaras yönetiminde Ufuk ve Bahar Dördüncü piyano ikilisinin solist olacağı bir konserle başlıyor. 14 Nisan Perşembe günü saat 20.00’de Sıkıntılı PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek olan “Piyanonun Kanatları Altında: BİFO ile Ufuk & Bahar Dördüncü” başlıklı konserde Amerikalı besteci John Adams’ın “Grand Pianola” ve Modest Mussorgsky’nin senfonik süiti olan ve Maurice Ravel’in orkestra için düzenlemiş olduğu “Bir Sergiden Tablolar” adlı yapıtı seslendirilecek.

2019’dan beri Liège Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın sanat yönetmeni olan ve geçtiğimiz sürem City of Birmingham Senfoni, Budapeşte Festival, Tonhalle, RAI Senfoni ve Bournemouth Senfoni Orkestrası şeklinde topluluklarla verdiği başarı göstermiş konserlerin yanı sıra Ravel, R. Strauss, Berlioz ve Rimski-Korsakov’un eserleri de kaydetmiş olan Gergely Madaras, Amerikalı besteci John Adams’ın Grand Pianola adlı yapıtında, ülkemizin en başarı göstermiş ve sevilen piyanistlerinden Ufuk ve Bahar Dördüncü ikilisini yönetecek. Konserde Adams’ın yapıtında sahnede olacak üç kıymetli şan sanatçısı ise Hülya Şahin, Ceren Aydın ve Dilan Latife olacak.

Gergely Madaras

Gergely Madaras

Konser öncesinde Serhan Bali ve Aydın Büke Sıkıntılı PSM Meydan Fuaye alanında saat 19.00-19.30 arası müzik üstüne keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek. Bu sohbetin devamı ve konser, eşzamanlı olarak bir Karnaval radyosu olan Borusan Klasik üstünden canlı olarak dinlenebilecek.

Borusan Quartet’ten Üç İmza Başyapıt

Borusan Quartet’in 18 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’ndaki konserinde 2021’de ICMA’nın (Internasyonal Klasik Müzik Birliği) senenin en iyi genç sanatçısı duyuru etmiş olduğu piyanist Can Çakmur konuk oluyor. Geride bıraktığımız sürem Almanya ve İspanya’da resitaller vererek dinleyenlerini büyüleyen Çakmur, Avrupa’nın önde gelen müzik yazarları tarafınca el üstünde tutuluyor. Borusan Quartet ve Can Çakmur’un beraber sahnede olacağı bu konserde, Schubert’in “Rosamunde” üvertürü, Schönberg’in “Üç Piyano Parçası”nı ve Brahms’ın Fa minör Piyanolu Beşlisi’ni seslendirecek.

Can Çakmur

Can Çakmur

Konser öncesinde Serhan Bali ve Aydın Büke 19.00-19.30 arası Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda program üstüne söyleşiler gerçekleştirecek.

borusansanat.tv’de derin ve coşkulu bir kutlama

Mutluluk Türköz ve Martin Schütz, Songdreamingtrio3 ile günümüze dair derin ve coşkulu bir müzikal kutlama ile çevrimiçi video platformu borusansanat.tv üstünden seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Özgür doğaçlamanın ses alanında Türkiye’de yayılmasına katkısı olan yegâne sanatçılardan kabul edilen Mutluluk Türköz ve çellist ve doğaçlamacı Martin Schütz’ün bir tür “folklor imgesel” olarak geliştirdikleri “song dreaming” başlıklı projesi bu konserde izlenebilecek. Özgür doğaçlamada Türköz, beslendiği kültürlerden gelen varlıklı arkaik şarkı fonunu yine yine kullanıyor, Schütz ise özgürce doğaçlama yapıyor. Lionel Friedli ise İsviçre’nin en iyi davulcularından biri ve birkaç yıldan beri ikiliye katılıyor. Bu üçlünün müziğine özgü ruh, soyuta arkaik olanın enerjisini ve arkaik olana da çağdaşın karmaşıklığını veriyor ve konserlerinde bir tür “simulakr” yaratılıyor: Çağlarda birbirini izlemek yerine zamanların, motiflerin ve mitlerin çarpıştığı rüya imgelerinin deneyimlendiği bu konser borusansanat.tv’de 9 Nisan Cumartesi günü saat 20.00’den itibaren yayınlanmaya başlıyor. Konser öncesinde Back on Stage ekibinin gerçekleştirdiği söyleşilere ise 19.30’dan itibaren aynı kanaldan ulaşılabiliyor.

Borusan Quartet

Borusan Quartet

borusansanat.tv’de “Masalların Müziği”

Çevrimiçi video platformu borusansanat.tv üstünden 10 Nisan Pazar günü saat 11.30’da yayınlanmaya başlamış olan “Masalların Müziği” başlıklı konserde BİFO, müzikseverleri büyük bestecilerin yaşamına çağrı ediyor. Bu konserde, Şostakoviç’in 1 numaralı Viyolonsel Konçertosu’nu Kian Soltani seslendirecek. Yorumundaki ifade derinliği hem de bireysel hissiyatı ve teknik üstünlüğü ile beğeni toplayan Soltani, hakkında en oldukça konuşulan sanatçılarından biri. BİFO’nun bu konserde ağırlayacağı öteki konuğu ise orkestra şefi Ryan McAdams. Sanatçı gerek orkestral yapıtlara gerekse opera yapımlarına olan ustalaşmış yaklaşımı ve verdiği başarı göstermiş konserlerle kuşağının en parlak orkestra şeflerinden biri olarak gösteriliyor.

Serhan Bali ve Aydın Büke ise aynı gün saat 11.00’de gösterilen konser öncesi keyifli sohbetleriyle borusansanat.tv’de yer alacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.